pparty.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

filtr w masce antysmogowej wymiana
Porady

Co ile wymieniać filtr w masce antysmogowej?

Korzystasz z maski antysmogowej? To świetne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli często przebywasz w otoczeniu, w którym powietrze jest zanieczyszczone. Sercem każdego akcesorium tego typu jest wewnętrzny, wymienny filtr. To on przechwytuje szkodliwe substancje, zanim trafią do Twojego układu oddechowego. Jak często należy go wymieniać? Dowiedz się więcej na ten temat.

Korzystasz z maski antysmogowej? To świetne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli często przebywasz w otoczeniu, w którym powietrze jest zanieczyszczone. Sercem każdego akcesorium tego typu jest wewnętrzny, wymienny filtr. To on przechwytuje szkodliwe substancje, zanim trafią do Twojego układu oddechowego. Jak często należy go wymieniać? Dowiedz się więcej na ten temat.

Dlaczego filtry do masek należy regularnie wymieniać?

Dobrej jakości maska antysmogowa jest złożona z zewnętrznej warstwy, powstałej np. z neoprenu czy ażurowego poliestru, oraz z wewnętrznej warstwy filtrującej. Ta druga z założenia ma być regularnie wymieniana. Z czego wynika taka konieczność? Powód jest bardzo prosta: filtr do maski antysmogowej jest barierą, na które zatrzymują się zanieczyszczenia. Osadzają się więc na nim m.in.:

  • smog,
  • pyły zawieszone PM 10, PM 2.5, PM 0.3 i mniejsze (pod warunkiem właściwej jakości filtra!),
  • alergeny wziewne, np. roztocza, kurz czy pyłki traw i drzew,
  • różnego rodzaju aerozole,
  • rakotwórczy benzopiren.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że w procesie oddychania wytwarzana jest również wilgoć. Nawet pomimo jej skutecznego odprowadzania przez filtr, odrobina wody pozostaje w warstwach filtrujących. Po jakimś czasie może więc dojść do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów.

Jako że filtry do masek antysmogowych są wykonane ze specjalnych materiałów o określonej teksturze, nie ma możliwości ich prania. Kiedy ulegną zanieczyszczeniu, należy je zutylizować i założyć nowy wkład. To istotne ze względów higieny oraz bezpieczeństwa użytkowania tego środka ochrony osobistej.

Jak często wymieniać filtry do masek?

Mogłoby się wydawać, że odpowiedź na pytanie o to, po jakim czasie wymieniać filtry do masek antysmogowych, jest prosta. Jednak w rzeczywistości wcale tak nie jest. Istnieje kilka czynników, od których zależy częstotliwość, z jaką należy dokonywać zamiany. Oto one.

Jakość i konstrukcja samych filtrów

Przykładowo wysokiej jakości filtry do masek Broyx są złożone z czterech warstw pochłaniających różnego rodzaju zanieczyszczenia, a dodatkowo mają zaworki. Ten drugi element sprzyja łatwiejszemu odprowadzaniu wilgoci z wewnątrz konstrukcji, co może przekładać się na wydłużenie żywotności akcesorium.

Czas aktywnego użytkowania maski

Przez aktywne użytkowanie maski antysmogowej rozumie się czas, gdy faktycznie jest ona założona na twarz i eksploatowana. Eksperci mówią, że filtry Broyx i innych dobrych marek powinno się wymieniać co ok. 6-10 godzin aktywnego używania. Pytanie więc, czy maskę nosisz przez kilkanaście minut dziennie, np. podczas spaceru z psem, czy wyruszasz w niej na długi, ponad godzinny trening każdego dnia. W tym pierwszym przypadku jeden filtr wystarczy Ci nawet na ponad miesiąc eksploatacji. W drugim – na około tydzień lub dwa.

Stopień zanieczyszczenia powietrza

Im więcej pyłów zawieszonych i innych toksycznych elementów unosi się w powietrzu, tym krótsza jest żywotność jaką wyróżniają się np. wymienne filtry do masek Broyx Antysmog. Dlaczego? Ponieważ przy wyższym poziomie zanieczyszczenia na warstwie filtracyjnej osiada znacznie więcej zanieczyszczeń.

Poziom aktywności fizycznej

Jeśli wykorzystujesz swoją maskę antysmogową np. podczas intensywnych treningów, choćby biegania sprintem, oddychasz znacznie intensywniej niż podczas spaceru. Im większy wysiłek, tym więcej tlenu potrzebujesz, a co za tym idzie – tym głębsze i szybsze wdechy wykonujesz. A to wiąże się z przepływem dużej ilości powietrza. Każdy wdech dostarcza do filtra nowych cząsteczek do wychwycenia. Stąd sportowcy wymieniają filtry Broyx i pozostałe znacznie częściej niż osoby chodzące w maskach na spacer czy korzystające z nich jako środka ochrony osobistej w czasie pandemii, np. podczas jazdy komunikacją miejską.

Jak zatem widzisz, wiele zależy od tego, jak używasz swojej maski – ile godzin dziennie i tygodniowo w niej spędzasz oraz czy uprawiasz w niej sport. Pewne jest jedno: zawsze warto mieć w zanadrzu zapas nowych, oryginalnych filtrów. Należy również stosować się do zaleceń ich producenta odnośnie do wymiany.