pparty.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

jak samemu farbować włosy z tyłu
Porady

Jak samodzielnie farbować włosy – Twoje domowe porady fryzjerskie

‍Chciałbyś zmienić kolor swoich włosów, ale nie masz czasu na wizytę u fryzjera? Nic straconego! Podpowiemy Ci, jak samodzielnie farbować włosy, krok po kroku. Farbowanie włosów w domu nie musi być trudne!

Wybór odpowiedniej farby – pierwszy krok w domowym farbowaniu włosów

Zanim zaczniemy farbowanie, musimy podjąć jedną z najważniejszych decyzji – wybrać odpowiednią farbę. Wybór farby to nasza odpowiedzialność, kiedy decydujemy się farbować włosy w domu. Podczas wyboru odpowiedniej farby warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

Skład – Powinniśmy unikać farb, które zawierają niezdrowe składniki, takie jak:

  • Amoniak (niszczy strukturę włosa)
  • Alergeny (nikiel, fenylenodiaminy, siarczany, rezorcyny, nadtlenek wodoru, chlorowodoru i parabeny)
  • Substancje rakotwórcze (fenylenodiaminy, 4-metoksy- m-fenylenodiaminę, 4-chloro- m-enylenodiaminę, 4-amino- 2-nitrofenol oraz 2-4 toluenodiaminę)

Opinie – warto sprawdzić oceny produktów na forach czy stronach internetowych sklepów. Unikaj porad na blogach i filmach vlogerów, które często są sponsorowane przez reklamodawców. Wiarygodność opinii zwiększa, gdy bloger mówi o wadach produktu.

Odcień farby – Pamiętaj, że kolor z opakowania farby nie zawsze będzie dokładnie odzwierciedlał kolor na Twoich włosach. Na finalny odcień farby ma wpływ wiele czynników:

Podczas wizyty u profesjonalisty możemy liczyć na pomoc w doborze odcienia farby. Gdy farbujemy włosy samodzielnie, możemy dobrać odcień farby sami, określając koloryt naszej cery. Musimy ocenić, czy nasza cera ma chłodny czy ciepły odcień – na tej podstawie możemy stwierdzić, czy farba powinna mieć tony chłodne czy ciepłe.

Zobacz także:

Próba uczuleniowa – drugi krok w domowym farbowaniu włosów

Zawsze należy wykonać próbę uczuleniową 48 godzin przed planowanym zabiegiem farbowania.

  • Nawet jeśli jedna farba Cię nie uczuliła, to nie znaczy, że inna farba – nawet z tej samej firmy – Cię nie uczuli. Nawet inny odcień farby ma inny skład niż farba tej samej linii.
  • To, że jedna konkretna farba nie uczuliła Cię dzisiaj, nie znaczy, że nie uczuli Cię za miesiące – reakcje alergiczne mogą się uaktywnić dopiero w pewnym etapie życia.

Próba uczuleniowa polega na nałożeniu odrobiny farby na jedno z wybranych miejsc na ciele:

Pamiętaj, że większość farb składa się z dwóch pojemników, które należy ze sobą wymieszać. Również przy próbie uczuleniowej pobieramy odrobinę płynu z obydwu tubek i je ze sobą mieszamy.

Reakcja alergiczna następuje wtedy, gdy:

  • Skóra zaczyna swędzieć lub piec, gdy kosmetyk znajduje się na naszej skórze
  • Zaobserwujemy zmiany skórne w miejscu, gdzie była nałożona farba w ciągu kolejnych 48 godzin
  • Przy silnej alergii może być to nawet opuchlizna oczu, twarzy i problemy z oddychaniem

Przygotowanie stanowiska – trzeci krok w domowym farbowaniu włosów

Czas na odpowiednie przygotowanie miejsca, w którym będziemy farbować włosy. Pamiętaj, że farbowanie włosów często kończy się pryskaniem farby i jej kapaniem na podłogę, więc lepszym pomieszczeniem do farbowania będzie łazienka niż salon.

Zabezpiecz podłogę, załóż robocze ubrania, otwórz okno jeśli to możliwe, przygotuj miseczkę, pędzelek do farbowania, grzebień oraz rękawiczki.

Jak samemu zafarbować włosy krok po kroku

Po pierwsze: Dokładnie zapoznaj się z instrukcją farby

Po drugie: Dokładnie rozczesz włosy

Po trzecie: Zabezpiecz swoją skórę

Po czwarte: Podziel włosy na cztery części

Po piąte: Nałóż farbę

Po szóste: Zmywanie farby