pparty.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

farbowanie włosów w czasie okresu
Uroda

Farbowanie włosów w czasie okresu – czy można?

Farbowanie włosów jest popularnym sposobem na zmianę wyglądu i dodanie blasku włosom. Wiele kobiet zastanawia się, czy farbowanie włosów jest bezpieczne w czasie okresu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej kwestii, aby pomóc Ci podjąć świadomą, bezpieczną decyzję.

Zobacz także: Farbowanie włosów w ciąży: co warto wiedzieć o pierwszym i drugim trymestrze?

Farbowanie włosów w czasie okresu

W czasie menstruacji organizm kobiety przechodzi przez liczne zmiany hormonalne, co może wpływać na reakcję na farbę do włosów. Farbowanie włosów w czasie okresu może prowadzić do podrażnień skóry głowy i włosów oraz do nieoczekiwanych reakcji, takich jak swędzenie lub zaczerwienienie skóry. Rekomendujemy wybranie innego terminu wizyty na koloryzacje włosów. Farbowanie w tym czasie może mieć inny skutek, niż chcemy. 

Badania na temat farbowania włosów w trakcie miesiączki

W 2015 roku czasopismo naukowe European Journal of Public Health opublikowało raport japońskich badaczy zatytułowany Wpływ stosowania farby do włosów na poziom hormonów płciowych u kobiet w wieku przedmenopauzalnym. Kobiety, które często farbowały włosy miały podwyższony poziom testosteronu. Autorzy badania nie powiedzieli jednak, że farbowanie włosów w okres mogłoby mieć negatywny wpływ na sam proces i efekt końcowy.  

Rola hormonów podczas miesiączki 

Prawdą jest, że w okresie menstruacji kobieca gospodarka hormonalna działa inaczej. Cykl kobiecy rozpoczyna się pierwszego dnia krwawienia, kiedy stężenie hormonów spada. Do najważniejszych hormonów kobiecych należą estrogeny i progesteron. Niski poziom tych hormonów sprawia, że kobiety mają słabsze samopoczucie. 

Stres, zmęczenie, odchudzająca dieta, długa podróż mogą mieć negatywny wpływ na cykl miesiączkowy, a także cykl hormonalny. Powinniśmy drastycznych zmian szczególnie unikać. 

Kiedy nie farbować włosów?

Przede wszystkim powinniśmy unikać wizyt u fryzjera aby farbować włosy w pierwszym trymestrze ciąży. Lekarze twierdzą, że szkodliwy skład produktów, szczególnie amoniak, ma negatywny wpływ na ciąże. Skóra kobiety jest w tym okresie szczególnie wrażliwa, również przyszła mama nie powinna wąchać oparów z farbowania. Ważnym przeciwwskazaniem jest też uczulenie na jakikolwiek składnik produktu czy farby. 

Zobacz również: Ile kosztuje farbowanie włosów u fryzjera

Podsumowanie 

Chociaż naukowcy nie wskazali negatywnych skutków farbowania włosów w czasie okresu, to zachęcamy do wybrania innego terminu na wizytę. Huśtawka emocjonalna, która towarzyszy nam podczas miesiączki może sprawić, że nie będziemy zadowolone z efektu końcowego koloryzacji. Pozytywne nastawienie jest ważne do udanej wizyty w salonie fryzjerskim.