Pomimo rozwoju technologii i elektroniki wciąż chętnie wręczamy naszym bliskim zaproszenia na różne okazje w formie tradycyjnej, drukowanej. Niosą one ze sobą odpowiedni wydźwięk, tworzą niezwykłe preludium do danej uroczystości bez względu na to czy jest to ślub, pierwsza komunia czy zaproszenie na jubileusz. Warto zadbać nie tylko o oprawę graficzną zaproszenia, ale przede wszystkim o papier, gdyż właśnie on jest fundamentem decydującym o odbiorze zaproszenia przez gości naszej uroczystości. Estetyczne, nietuzinkowe i pięknie wykonane zaproszenia przykuwają uwagę, zapadają w pamięć i zachęcają do wzięcia udziału w uroczystości. Dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby wybrać idealny projekt zaproszenia, który świetnie odda charakter naszej uroczystości.
Oferta papieru na zaproszenia
Zanim podejmiemy decyzję co do rodzaju i gramatury papieru warto uprzednio przemyśleć koncepcję całego zaproszenia. Mowa tutaj o treści, zwrotach grzecznościowych, grafice czy cytatach. Wygląd zaproszenia zawsze będzie uzależniony od rodzaju uroczystości: inna będzie forma zaproszenia na chrzest czy osiemnaste urodziny, a inna na konferencję biznesową czy bankiet.
Najważniejszym czynnikiem przy wyborze papieru na zaproszenie jest jego gramatura. Decyduje ona o jego jakości i trwałości. Zaproszenia na bardzo oficjalne uroczystości (jubileusz, wesele czy konferencja branżowa) powinny być sztywne, dlatego tutaj najlepiej sprawdzi się papier o gramaturze co najmniej 250 g/m2. Nieco mniej restrykcyjnie można podjeść do zaproszeń na urodziny czy wieczór panieński – z uwagi na zupełnie inny charakter tej imprezy papier o gramaturze poniżej 200 g/m2 będzie w zupełności wystarczający. Ale nie tylko gramatura papieru ma znaczenie! Przyjrzyjmy się bliżej teksturze papieru i jego rodzajom.
Rodzaje papieru na zaproszenia
W zależności od rodzaju uroczystości, na jakie tworzone są zaproszenia do wyboru jest kilka rodzajów papieru. Pierwszym z nich jest papier offsetowy. Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów papieru, który jest niezwykle wydajny przy obu rodzajach druku – czarnym i kolorowym. Stosowany jest on, kiedy zależy nam przede wszystkim na prostej i ładnej dla oka formie. Klienci cenią w nim przede wszystkim stonowaną formę oraz szlachetność w dotyku, dlatego chętnie wybiera się go na zaproszenia ślubne czy komunijne.
Innym rodzajem papieru na zaproszenia jest papier kredowy, czyli powlekany. Stosuje się go najczęściej w przypadku zaproszeń, które posiadają sporą ilość grafiki lub wyraźne i kolorowe tło. Papier powlekany świetnie podbija kolor. Dodatkowo klienci mogą wybrać papier kredowy w dwóch opcjach: błyszczącej i matowej. Papier kredowy szczególnie polecany jest w przypadku wydruku zaproszeń na jubileusze, imprezy urodzinowe, spotkania branżowe czy konferencje marketingowe.
Coraz większą popularnością cieszy się w ostatnim czasie również papier na zaproszenia ozdobny. Jego popularność wiąże się przede wszystkim z chęcią przygotowania unikalnych i nietuzinkowych zaproszeń, które mają wyróżniać się na tle powszechnie stosowanych swoją oryginalnością. Na rynku jest wiele rodzajów papierów ozdobnych, wśród których możemy wyróżnić papier metalizowany, perłowy, barwiony w masie czy fakturowany.
Papier fakturowany charakteryzuje się wypukłą powierzchnią i najczęściej tworzy jedynie frontową część zaproszenia. Chętnie jest stosowany w przypadku takich uroczystości jak ślub, chrzest czy pierwsza komunia.
Papier metalizowany lub z perłową powierzchnią świetnie sprawdzi się zarówno jako strona zewnętrzna jak i wewnętrzna naszego zaproszenia. Dodatkowy perłowy połysk nada całości wyjątkowego charakteru i podkreśli jego oryginalność. Ten rodzaj papieru ozdobnego często wykorzystuje się przygotowując zaproszenia na konferencje branżowe czy bankiety, gdzie chce się zaakcentować poziom imprezy i towarzyszący jej blichtr.
W ostatnich latach zdecydowanie królują zaproszenia w formie minimalistycznej, prostej i bardzo stonowanej. Minimum grafiki, bardzo subtelne elementy ozdobne i minimalistyczna czcionka świetnie współgrają z papierem o naturalnej, ciepłej barwie. Coraz częściej też stosuje się dziś papier z recyklingu, co dodatkowo podkreśla przywiązanie do natury i troskę o środowisko naturalne. Szczególnie chętnie z tego rodzaju papieru korzystają firmy, które zapraszając swoich partnerów handlowych na różne wydarzenia chcą podkreślić swój wkład w ochronę środowiska naturalnego i propagowanie ekologicznego podejścia jako jeden z elementów misji przedsiębiorstwa.