pparty.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

Porady

Jak wybrać bezpieczne zabawki dla psa?

Zabawki uczą i wychowują i z tego względu potrzebne są nie tylko dzieciom, ale także psom. Dobrze dobrane zaspokoją wszystkie ich naturalne potrzeby, a także uczynią z nich miłych i niekłopotliwych członków rodziny.

Jak wybrać zabawki dla psa?

Choć w sklepach zoologicznych psich zabawek jest pod dostatkiem, to wybór odpowiednich wbrew pozorom nie jest łatwy. Przede wszystkim muszą być bezpieczne dla zwierzaka, muszą być wykonane z materiałów atestowanych, nie mogą mieć elementów ostrych ani łatwych do oderwania, którymi pies może zrobić sobie krzywdę. Złym pomysłem jest dawanie psom pluszaków przeznaczonych dla dzieci, które wypełnione są gąbką, watą lub drewnianymi wiórami. Po rozerwaniu pluszaka pies może je zjeść. Przytulanki dla psów wnętrze mają wykonane z gumy lub twardego plastiku. Popularne zabawki piszczące to też nie jest dobry pomysł, dźwięk szybko okaże się nie do zniesienia dla właściciela, a pies może się go bać.

Zabawki dla psa muszą być dostosowane do jego wieku, wielkości i temperamentu. Małe piłeczki będą dobre dla szczeniaka i małego psa, duży może się nią zadławić. Frisbee na pewno nie zainteresuje kanapowego mopsa, ale sprawi dużo radości psu o dużej energii.

Wybierając zabawki dla psa, właściciel powinien pamiętać, że mają one zaspokajać naturalną aktywność psa, ale także stymulować jego rozwój, bo psy to niezwykle inteligentne zwierzęta.

Zabawki zaspokajające naturalne potrzeby psa

Psy żyjące na wolności węszą, polują, gryzą, żują oraz rozszarpują. Te ich instynkty może zaspokoić odpowiedni zestaw psich zabawek. Nie może w nim zabraknąć:

  • piłeczek, frisbee, bumerangów,
  • gryzaków, żwaczy,
  • szarpaków.

Zabawę piłeczkami uwielbiają wszystkie psy. Lubią nie tylko za nimi biegać, ale także je gryźć, dlatego najlepiej jest mieć ich kilka. Do zabaw w domu idealne będą piłki gumowe, do zabaw na spacerze lepsze będą piłki ze sznurkiem. Łatwiej będzie znaleźć je w trawie. Nie wolno dawać psom zwykłych piłek tenisowych, które zawierają szkodliwy klej.

Dla psa, który uwielbia biegać, konieczne będzie frisbee lub bumerang. Nawet kilkanaście minut biegania za latającą zabawką w zupełności zaspokoi jego potrzebę aktywności fizycznej. Pies powinien umieć już reagować na komendy, w przeciwnym wypadku właściciel również będzie musiał biegać.

Jeżeli chcemy uniknąć zniszczenia przez szczeniaka butów, mebli lub innych przedmiotów, to koniecznie musi mieć gryzaki. Najlepiej sprawdzają się gryzaki gumowe o różnej twardości. Piłki z kolcami doskonale nadają się do masowania dziąseł, szczególnie potrzebują tego szczeniaki podczas wymiany zębów. Od czasu do czasu można dać psu gryzaki naturalne, zwłaszcza gdy musi zostać sam w domu. Do wyboru są różnego rodzaju żwacze, wędzone lub suszone uszy. Gryzaki to także świetne zabawka dla dorosłego psa.

Zabawa szarpakiem to doskonały sposób na budowanie relacji między właścicielem a psem, pod warunkiem, że raz będzie wygrywać jedna, a raz druga strona.

Wszystkie te zabawki można wykorzystać do nauki wykonywania komend, np. aport, puść, zostaw, przynieść. Oczywiście po wykonaniu zadania, pies musi otrzymać w nagrodę ulubiony przysmak.

Pies musi także odpoczywać, koniecznie trzeba zapewnić mu legowisko, miękki kocyk, będzie się w nim czuł bezpiecznie. warto dać mu do legowiska pluszaka, do którego będzie się mógł przytulić lub trochę go poszarpać. Pluszak to zabawka, która może zmniejszyć poziom lęku podczas podróży samochodem lub samolotem.

Niektóre psy źle znoszą samotność, szczekają, niszczą meble. Powodem takich zachowań jest silny stres. Sposobem na uniknięcie tych problemów są konga. To gumowe zabawki różnej wielkości i o różnym kształcie, do których wsypuje się przysmaki. Ich wydobycie jest utrudnione, dlatego zajmuje psu trochę czasu. Potem zmęczony resztę czasu spędzi na legowisku.

Zabawki edukacyjne i interaktywne

Niektórzy wyrażają zdziwienie, że istnieją takie zabawki dla psów. Tymczasem są to zwierzęta obdarzone dużą inteligencją, które bardzo szybko się uczą, ale ich rozwój musi być odpowiednio stymulowany.

Najbardziej rozwiniętym zmysłem u psa jest węch, bez przerwy chodzi z nosem przy ziemi. I to właśnie ten zmysł jest wykorzystywany w tego typu zabawkach. Najbardziej popularne są maty węchowe. W różnego rodzaju kieszonkach, wstążkach ukryte są przysmaki, zadaniem psa jest ich odnalezienie. Wymaga to od niego dużej koncentracji, ilość dostarczonych bodźców powoduje, że jest bardziej zmęczony niż po intensywnym spacerze.

Innym rodzajem tego typu zabawek są różne klocki, puzzle lub szufladki. Pies nie tylko musi znaleźć smakołyk po zapachu, ale także nacisnąć lub przesunąć odpowiedni element, by dostać się do nagrody. Taka zabawa wymaga na początku pomocy właściciela, by pies się nie zniechęcił. Szybko jednak pozna zasady, a stopień trudności można stopniowo podnosić.

Kupując zabawki dla psa, trzeba liczyć się z tym, że niektóre (zwłaszcza ulubione) zostaną zniszczone i trzeba będzie zastąpić je nowymi. Inne jeszcze nie wzbudzą żadnego zainteresowania pupila. W takim wypadku zamiast je wyrzucać, można przekazać je zaprzyjaźnionemu psiarzowi lub do schroniska dla zwierząt.