Soczewki kontaktowe należy właściwie pielęgnować. Tylko wtedy zachowamy je w dobrym stanie i będą spełniać swoje podstawowe zadanie – korekcję wzroku. Z dostępnych soczewek, nie musimy dbać tylko o soczewki jednodniowe, które po użyciu po prostu wyrzucamy do kosza. W przypadku pozostałych rodzajów soczewek powinniśmy przestrzegać kilku zaleceń.
Dlaczego ważna jest pielęgnacja?
Na soczewkach kontaktowych gromadzą się osady i mikroorganizmy. To, co przyczepia się do powierzchni soczewek, musi być regularnie usuwane. W przeciwnym razie nasze oczy będą bardziej podatne na zakażenie, częste infekcje lub odczujemy dyskomfort.
Do pielęgnacji soczewek kontaktowych musimy używać preparatów specjalnie przeznaczonych do tego celu. W związku z tym nie powinniśmy stosować na przykład wody z kranu, zawierającej składniki (między innymi chlor i cząsteczki metali), które mogą uszkodzić nie tylko soczewki, ale też oczy! Płyny innego rodzaju, na przykład woda destylowana czy sól fizjologiczna, również nie są odpowiednie do pielęgnacji soczewek, ponieważ nie dezynfekują soczewek, a mogą je zanieczyszczać.
Aby zapewnić zdrowie i komfort naszym oczom, powinniśmy dbać o soczewki w określonych etapach: czyszcząc je, dezynfekując oraz prawidłowo przechowując.
Etap 1 – Czyścimy soczewki z zanieczyszczeń
Soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku najlepiej jest wyczyścić od razu po ich zdjęciu. W pierwszej kolejności, zanim przystąpimy do procesu czyszczenia samych soczewek, dokładnie myjemy i osuszamy ręce! Dopiero wtedy zaczynamy czyścić soczewki:
-
Soczewkę układamy na suchej dłoni i aplikujemy na nią kilka kropli płynu przeznaczonego do pielęgnacji soczewek. Płyn musi mieć zachowany termin ważności!
-
Obie strony soczewki pocieramy delikatnie małym palcem drugiej dłoni
-
Spłukujemy soczewkę tym samym płynem przeznaczonym do pielęgnacji soczewek kontaktowych.
Etap 2 – Dezynfekujemy płynem do soczewek
Wyczyszczoną soczewkę umieszczamy w czystym i suchym pojemniku do przechowywania soczewek.
-
Do zbiorniczka pojemnika, w którym umieszczamy soczewkę, wlewamy porcję płynu wielofunkcyjnego, czyli tego samego, który służy również do czyszczenia soczewek.
-
Za każdym razem wlewamy świeży płyn.
-
Nie wolno używać płynu, w którym soczewki zostały zakupione.
-
Płynu powinniśmy wlać tyle, aby soczewka była w nim cała zanurzona.
-
Należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, jednak zasadniczo soczewki powinny być zanurzone w płynie przez co najmniej cztery godziny.
-
Po kilkugodzinnej dezynfekcji soczewki można ponownie założyć.
Czyszczenie i dezynfekcję wykonujemy analogicznie w przypadku drugiej soczewki.
Etap 3 – Przechowujemy soczewki w dedykowanych pojemniczkach
Wygodne jest przechowywanie soczewek kontaktowych w specjalnym pojemniczku. Jednak również w przypadku pojemnika do soczewek trzeba pamiętać o ważnych zaleceniach:
-
Pojemniki należy wymieniać przynajmniej raz na trzy miesiące
-
Po zakończonej dezynfekcji zawsze opróżniamy pojemniczki z płynu. Tego samego płynu nie używamy ponownie!
-
Pojemniczek również musi być czyszczony. Po usunięciu płynu, komory pojemniczka płuczemy płynem przeznaczonym do pielęgnacji i zawsze pozostawiamy do wyschnięcia. Wilgoć sprzyja rozmnażaniu się drobnoustrojów.
Podsumowanie
Kilkuetapowa pielęgnacja soczewek kontaktowych jest niezbędna, aby zapewnić zdrowie i komfort naszym oczom. Jednak nie zmienia ona faktu, że soczewki, po upływie okresu ich ważności, powinny być regularnie wymieniane.
Przeczytaj także:
Artykuł sponsorowany