pparty.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

Oktoberfest
Porady

Co to jest Oktoberfest?

Oktoberfest, znany również pod nazwą die Wiese (łąka) jest największym świętem piwa w Niemczech odbywającym się na przełomie września i października w Monachium. Jego początki sięgają 1810 roku. Ile piwa w tym czasie wypijają Niemcy? Jakie tradycje są związane z imprezą? Sprawdź!

Krótka historia Oktoberfest

Za początki Oktoberfest uznaje się zorganizowane przez podoficera, członka bawarskiej Gwardii Narodowej, wyścigi konne na rzecz królewskiej pary młodej Ludwika Bawarskiego i księżniczki Teresy von Sachsen-Hildburhausen 17 października 1810 roku. 

Największy festyn ludowy na świecie przypomina nieco dożynki, ale organizowany jest na ogromną skalę. Przyciąga miliony miłośników chmielowego napoju. Na łąkach Teresy rozstawiane są namioty będące w stanie pomieścić nawet 10 tysięcy osób. 42-hektarowy teren to nie tylko impreza dla smakoszy piwa, ale również dla rodzin z dziećmi. W tym czasie w miejscu imprezy powstaje park rozrywki z karuzelami, tunelami strachu czy diabelskim młynem. 

Kiedy Oktoberfest 2024?

Niemcy w 2024 roku mogą liczyć na ogromny napływ turystów, a to za sprawą odbywającego się między 14 czerwca a 14 lipca ME. Mistrzostwa Starego Kontynentu to okazja, aby kibice mogli skosztować niemieckiego piwa m.in. Paulanera. Warto również przed wyjazdem prześledzić ranking bukmacherów, w którym zgromadzone są najpopularniejsze zakłady bukmacherskie online. W końcu piłkarskie święto roku jest równie mocno związane z piwem, jak i poniekąd również z typowaniem wyników meczów. 

A na największe święto piwa Niemcy zapraszają od 21 września do 6 października. 16 dniom wyjątkowej imprezy towarzyszy niesamowita atmosfera. Przynajmniej raz w życiu trzeba tego doświadczyć i skosztować różnych gatunków piw.

Przebieg Oktoberfest

Bogaty program die Wiese obejmuje:

  • 21 września (pierwsza sobota imprezy) na teren festiwalu przybywają gospodarze i obsługa na przyozdobionych bryczkach. Rozpoczyna się uroczyste odszpuntowanie pierwszej beczki przez burmistrza Monachium;

  • 22 września (pierwsza niedziela imprezy) organizowana jest największa parada strojów ludowych, w której bierze udział ok. 9000 uczestników z Niemiec i Europy. 7-kilometrowy korowód maszeruje przez całe miasto wraz z monachijskimi wozami należącymi do browarów;

  • 28 września (druga niedziela imprezy) organizowany jest największy koncert orkiestr dętych. Artyści zbierają się pod posągiem Bawarii;

  • 6 października (ostatnia niedziela imprezy) tłumy gromadzą się pod posągiem Bawarii. Rozpoczyna się wielkie strzelanie z moździerza (Böllerschießen). Oktoberfest dobiega końca z przytupem. 

Czym charakteryzuje się Oktoberfest?

Na Oktoberfest wielu uczestników imprezy zakłada tradycyjne stroje bawarskie. Są one dostępne w wielu wypożyczalniach, dlatego zdobyć je może każdy przyjezdny, oczywiście z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ popyt jest naprawdę ogromny w trakcie trwania imprezy. 

Strój kobiecy to biała, haftowana bluzka podkreślająca biust, gorset, kolorowy fartuszek i spódnica. Mężczyźni zakładają krótkie skórzane spodnie, szelki z łączeniem na przodzie, koszulę w kratkę lub białą oraz kapelusz z piórkiem. 

Piwo serwowane jest w dużych, szklanych litrowych kuflach. Można zakupić je na wielu straganach i zabrać ze sobą jako pamiątkę z imprezy. W każdym z rozstawionych na terenie imprezy namiotów serwowane jest piwo jednego z niemieckich browarów: Augustiner, Hacker-Pschorr, Hofbräu, Löwenbräu, Paulaner, Spaten-Franziskaner-Bräu.

Przeciętna liczba odwiedzających Oktoberfest to 6 mln, którzy są w stanie spożyć nawet 5 mln litrów piwa.

Oktoberfest w innych krajach

Tradycyjne święto piwa od pewnego czasu organizowane jest również w Polsce, a dokładnie na Śląsku:

  • od 2015 roku w Wodzisławiu Śląskim,

  • od 2012 roku w Opolu – Oktoberfest Malina,

  • od 2018 w Dobrzeniu Małym – Śląski Oktoberfest.

W 2023 roku zorganizowany został również Oktoberfest w Szczecinie:

Próby odtworzenia tradycyjnego niemieckiego święta podejmują również kraje z najdalszych krańców świata, a wśród nich są:

  • Los Angeles w USA,

  • Blumenau w Brazylii,

  • Kitchener Waterloo w Kanadzie. 

Oktoberfest pozwala kultywować wyjątkowe wartości społeczne, wśród których najważniejsze są wspólnota, gościnność oraz radość. Na festiwal przybywają turyści z najdalszych krańców świata, dlatego jedność okazywana jest zarówno na poziomie globalnym, jak i lokalnym. 


Bukmacherzy dostępni na stronie najlepsibukmacherzy.pl to legalni bukmacherzy działający w Polsce w oparciu o zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich na terenie RP. Gra u nielegalnych bukmacherów to przestępstwo.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.