Przez lata krytykowano palenie wyrobów tytoniowych jako czynnik, który negatywnie przekłada się na ludzkie zdrowie. Jest w takim podejściu wiele słuszności, ponieważ nawet palenie bierne uchodzi za równie groźne (jeśli nie groźniejsze!) działanie, co oznacza, że nawet rzucenie palenia może nie gwarantować sukcesu.
Warto jednak mieć na uwadze, że już kilkanaście lat temu wprowadzono zakaz palenia w miejscach publicznych. Miejsca publiczne… czyli jakie? Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć w naszym tekście. Miłej lektury!
Palenie papierosów w miejscu publicznym. Jakich obiekty obejmuje ten zakaz?
Już stosunkowo dawno, tzn. od 2010 roku obowiązuje w naszym kraju ustawa antynikotynowa (a konkretnie: weszła ona w życie w dniu 15 listopada 2010 roku). W myśl tych przepisów palenie papierosów w miejscach publicznych jest surowo zabronione. Zakaz, o którym mowa, obejmuje szeroki katalog obiektów; zazwyczaj są to miejsca, w których przebywa regularnie znaczna liczba ludzi.
Tym samym, wprowadzenie zakazu palenia ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia publicznego, co odbywa się poprzez ograniczenie narażenia na takie zanieczyszczenie powietrza, które jest ściśle powiązane z dymem papierosowym.
Gdzie nie można palić papierosów?
W ramach obowiązującego prawa palenie papierosów jest zakazane m.in. w następujących miejscach:
-
placówki medyczne,
-
miejsca udzielania świadczeń zdrowotnych,
-
place zabaw dla dzieci,
-
przystanki komunikacji publicznej oraz same środki transportu zbiorowego publicznego,
-
szkoły,
-
uczelnie,
-
obiekty kulturalne,
-
restauracje,
-
lokale rozrywkowe,
-
obiekty sportowe.
To jeszcze nie wszystko, ponieważ do miejsc objętych zakazem palenia należy również miejsce pracy (siedzibę działalności pracodawcy). Zgodnie z przepisami palenie papierosów jest surowo zakazane również w tym miejscu, a pracodawca, jeśli ma taką możliwość, powinien udostępnić specjalnie przeznaczoną do tego celu przestrzeń (dobrze wentylowana palarnia).
Aktem prawnym, który sankcjonuje zakaz palenia w miejscach publicznych, jest Ustawa z dn. 9 listopada 1995 roku o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Złamanie tego zakazu grozi otrzymaniem sankcji w postaci kary finansowej.
Zgodnie z art. 13 tego aktu prawnego
„Kto pali wyroby tytoniowe, nowatorskie wyroby tytoniowe lub papierosy elektroniczne wbrew postanowieniom art. 5,podlega karze grzywny do 500 zł„.
Celem, dla którego wprowadzono restrykcje w zakresie palenia papierosów, jest ochrona zdrowia osób oraz zmniejszenie liczby miejsc pozwalających na palenie papierosów, co w dłuższej perspektywie może przełożyć się na ograniczenie problemu.
Źródła:
Ustawa z dn. 9 listopada 1995 roku o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych
Materiał zewnętrzny