pparty.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

wakacje nad jeziorem
Uroda

Wakacje nad jeziorem

Kiedy za oknem rozpościera się bezchmurne niebo i świecące słońce, często wstępuje w nas chęć do opuszczenia naszych czterech ścian, pozostawienia za sobą pracy oraz innych obowiązków i wyjechaniu gdzieś na zasłużony odpoczynek. Pierwszymi przychodzącymi nam do głowy pomysłami są zazwyczaj góry lub morze. Jednak zdobywanie wymagających szczytów, gdy na dworze jest ponad trzydzieści stopni Celsjusza, nie jest najlepszym pomysłem. Po drugiej stronie kraju mamy zaś wywindowane ceny, tłok i hałas. Optymalnym wyjściem (jeżeli nie zdecydujemy się na którąś z poprzednich opcji) są wakacje nad jeziorem.

W Polsce mamy do czynienia z kilkoma pojezierzami, z których każde wyróżnia się nieco innym charakterem. Najczęściej wybieranymi destynacjami urlopowymi są Pojezierza Mazurskie, Pomorskie oraz Wielkopolskie. W zależności od indywidualnych preferencji możemy wynająć sobie domki bądź zdecydować się na spanie pod namiotami, obie opcje całkowicie zmieniają klimat całego wyjazdu. Możemy postawić na konwencjonalną wygodę bądź na bliski kontakt z naturą.

Wczasy nad jeziorem mogą wydawać się monotonne jednak kiedy uda nam się dostrzec ich potencjał będziemy mogli przeżyć wspaniałe, niezapomniane chwile. Taka opcja niesie ze sobą wiele zalet, ale nie jest pozbawiona wad. Pierwszą, najbardziej oczywistą, zaletą są kąpiele w jeziorze – czynność najbardziej pożądana w upalne, letnie dni. Oprócz tego mamy do czynienia z:
– malowniczymi widokami, w których skład wchodzą nie tylko same jeziora, ale również siedliska zwierząt (głównie ptactwa wodnego) czy pobliskie lasy,
– możliwością wdychania jodu (pozytywny wpływ na zdrowie),
– dobrze rozwiniętą ofertą hotelową i gastronomiczną,
– plażowaniem,
– mnogością opcji aktywnego spędzania czasu, możemy wynająć sobie żaglówki, kajaki czy rowerki wodne, uprawiać takie sporty jak siatkówka plażowa, badminton czy nordic walking oraz wędrować pobliskimi szlakami dla pieszych bądź rowerów,
– mniejszym tłokiem niż w popularnych miejscowościach nadmorskich,
– lokalnymi atrakcjami turystycznymi.
Nie licząc tych różnorodnych możliwości możemy wykorzystać panujący dookoła spokój i zanurzyć się w ciekawej lekturze bądź nadrobić kilka odcinków ulubionego serialu.

Wyjazd nad jezioro może być obarczony również kilkoma wadami:
– zimna woda (dla niektórych będzie to zaleta),
– duża zmienność pogody, świecące słońce szybko może schować się za chmurami,
– wysokie ceny noclegów (jeżeli zdecydujemy się na pensjonat lub domki),
– komary, koszmar każdego wczasowicza.
Nie są to jednak przeszkody nie do pokonania, na wszystko możemy się odpowiednio przygotować.

Przeczytaj więcej na swiatkultury.com.pl