pparty.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

Lifestyle

O czym pamiętać wybierając się nad Morskie Oko?

Morskie Oko jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych, jeśli chodzi o polskie Tatry. Wystarczy pierwszy rzut oka na zdjęcia, by zrozumieć, dlaczego cieszy się tak wielką popularnością wśród turystów. Warto wiedzieć, jak przygotować się do wycieczki nad to wyjątkowe jezioro.

Dlaczego warto odwiedzić Morskie Oko?

Zarówno Morskie Oko, jak i prowadząca do niego trasa są uznawane za jedne z najpiękniejszych miejsc w polskich Tatrach. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że to właśnie od wyprawy nad to jezioro większość osób rozpoczyna swoje tatrzańskie wakacje. Pierwsza wizyta nad Morskim Okiem robi piorunujące wrażenie, zwłaszcza wśród osób, które Tatry do tej pory znały jedynie ze zdjęć i widokówek. Co ciekawe, trasa nad Morskie Oko odpowiednia jest także dla osób bez górskiego doświadczenia. Śmiało można więc powiedzieć, że jest to jeden z najpopularniejszych tatrzańskich szlaków dla początkujących osób. Zapaleni taternicy twierdzą, że Morskie Oko jest miejscem, które każdy powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu.

Samo jezioro zapiera dech w piersiach – głównie dzięki swojemu wyjątkowo malowniczemu położeniu. Wysokogórski krajobraz, w którym dominują postrzępione szczyty i granie odbijające się w tafli jeziora, z pewnością zachwyci każdego. Niezależnie od tego, czy Morskie Oko jest głównym celem wyprawy, czy też jedynie przystankiem podczas dłuższej wycieczki, robi ogromne wrażenie na każdym turyście. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że na szlak należy wyruszyć odpowiednio wcześnie, by uniknąć szalonych tłumów.

Jak długo idzie się nad Morskie Oko?

Podczas planowania wycieczki nad Morskie Oko trzeba uwzględnić, że czas jej trwania będzie zależny od wielu czynników. Warto wziąć pod uwagę nie tylko długość trasy, ale także jej stopień trudności, zaawansowanie kondycyjne, a także liczbę planowanych postojów. Osoby które wyruszają nad Morskie Oko z Palenicy Białczańskiej muszą przygotować się na to, że czas przejścia nad jezioro wyniesie około dwie i pół godziny – jednak w przypadku chęci ominięcia asfaltowej drogi może wydłużyć się nawet do 4 godzin. Większość przewodników tatrzańskich sugeruje, by na wyprawę nad Morskie Oko przeznaczyć cały dzień. W końcu podczas trasy można podziwiać przepiękne widoki zapierające dech w piersiach – a sam czas jej przebycia ma tutaj znaczenie drugorzędne.

To, jak szybko uda się pokonać trasę wiodącą nad Morskie Oko, uzależnione będzie z pewnością także od pogody. Górski klimat bywa bardzo nieprzewidywalny, dlatego turyści powinni przygotować się na możliwość nagłego załamania pogody. Osoby, które chcą odwiedzić Morskie Oko powinny pamiętać o tym, że pogoda uznawana jest za najlepszą w sierpniu i wrześniu. Wtedy jednak także trzeba być przygotowanym na silne podmuchy wiatru, które utrudniają poruszanie się po odkrytym terenie. Szczególnie groźne bywają burze, które w górach są bardzo gwałtowne i często towarzyszą im wyładowania atmosferyczne.

W jaki sposób przygotować się do trasy nad Morskie Oko?

Aby dostać się nad Morskie Oko, nie trzeba dysponować imponującą kondycją fizyczną. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z góralskich powozów, które dowożą turystów niemal pod samo jezioro – niemniej jednak zapaleni wędrowcy po górach zgodnie twierdzą, że tylko pokonanie tej trasy pieszo zapewnia odpowiednie doznania.

Osoby, które chcą wyruszyć na szlak powinny pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiedniego obuwia. Najlepsze okazują się buty trekkingowe, wyróżniające się wysoką cholewką, stabilizującą kostkę. Chronią one przed przykrymi kontuzjami i otarciami. Warto jednak unikać zabierania na szlak nowych, nieprzetestowanych do tej pory butów – w najlepszym wypadku może skończyć się to bolesnymi pęcherzami, a w najgorszym – groźną kontuzją.

Każda osoba, która chce udać się na szlak na Morskie Oko musi pamiętać o dopasowaniu swojego ubioru do warunków aktualnie panujących na szlaku. Ubranie się na cebulkę zapewni odpowiedni komfort termiczny, a jednocześnie pozwoli szybko zmodyfikować ubiór w zależności od potrzeb. W plecaku nie może zabraknąć miejsca na pelerynę przeciwdeszczową, a także lekkie ubranie zapasowe.

W ekwipunku turysty powinna znaleźć się także niewielka apteczka, zawierająca środki przeciwbólowe, plastry czy też środek odkażający.

Podsumowując, wyprawa nad Morskie Oko być może nie jest szczególnie wymagająca, jednak z pewnością warto się do niej gruntownie przygotować. Trzeba pamiętać o tym, że warunki panujące na górskich szlakach bywają nieprzewidywalne, dlatego warto być przygotowanym na wszystkie okoliczności.