pparty.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

ćwiczenia na brzuch
Lifestyle Porady Zdrowie

Jakie ćwiczenia na brzuch w domu?

Lato już niedługo, jednak warto dbać o swoje zdrowie cały rok, niezależnie od pory roku. Chcesz wzmocnić swoje mięśnie brzucha? Żeby je osiągnąć, powinieneś wprowadzić do swojej rutyny odpowiednio opracowane treningi na brzuch. Jakie ćwiczenia na brzuch w domu będą odpowiednie i były efektywne? Przeczytaj ten artykuł i się dowiesz. 

W poniższym artykule:

  • omówimy jakie ćwiczenia na brzuch w domu będą najlepsze
  • dowiesz się ile razy w tygodniu wykonywać ćwiczenia na brzuch 

Jakie ćwiczenia na brzuch w domu?

  1. Rowerek 

Udowodniono, że rowerek jest jednym z najbardziej efektywnych ćwiczeń angażujących brzuch. Warto daleko odrzucić brzuszki w kąt, bo jak wiemy od dziś one nie są efektywne. Połóż się na macie na plecach i postaraj się docisnąć część lędźwiową do podłoża. Ręce skrzyżuj za głową w taki sposób, jak do tradycyjnych brzuszków. Unoś ciało w górę, przyciągając łokieć do przeciwległego kolana, po czym wracaj do pozycji, wyprostuj nogę. Ćwiczenie wykonuj dynamicznie, ale bez pośpiechu.

  1. Brzuszki na piłce gimnastycznej

Okazuje się, że według badań, jednymi z najbardziej efektywnych ruchów są tradycyjne brzuszki na piłce. Jak je wykonać? Usiądź na piłce, po czym lekko pochyl się i ułóż ręce za głową, nogi zgięte w kolanach, stopy na posadzce. Unoś lekko ciało, napinając jednocześnie mięśnie brzucha i wracaj do pozycji. Pamiętaj o tym, żeby nie przyciągać brody do klatki piersiowej i wykonywać ruch angażując mięśnie brzucha.

  1. Brzuszki z uniesionymi nogami

Połóż się na plecach, ręce ułóż wzdłuż tułowia lub za głową, tak jak do tradycyjnych brzuszków, a nogi unieś zgięte w kolanach, by twoje ciało utworzyło kąt 90 stopni. Teraz powoli je wyprostuj i unieś w górę razem z pośladkami, napinając mięśnie brzucha – nie podrzucaj ciała, pracuj siłą mięśni. Dla wzmocnienia efektu wraz z unoszeniem nóg możesz jednocześnie unosić górną część tułowia, spinając mocniej brzuch.

  1. Brzuszki z wyprostowanymi rękami

Połóż się na macie, nogi lekko ugięte w kolanach. Wyprostuj ręce i przenieś je za głowę, połóż na macie. Teraz unieś górną część ciała wraz z rękami, spinając mięśnie brzucha. Nie musisz unosić się do pełnego siadu, wystarczy oderwanie łopatek i powrót do pozycji wyjściowej.

  1. Spięcia boczne w planku

Połóż się na prawym boku, jedna stopa powinna znaleźć się na drugiej, ręka znajdująca się na macie zgięta w łokciu, dłoń skierowana przed siebie, ciało lekko uniesione (biodra na macie), a druga ręka opiera się o biodro lub za głowę. Teraz unieś cały tułów w górę, napinając mięśnie brzucha, po czym wróć na matę. Wykonaj na obie strony.

  1. Odwrotne brzuszki

Połóż się na plecach, ręce wzdłuż tułowia, nogi zgięte w kolanach. Teraz unieś je w górę, lekko odrywając pośladki, po czym wyprostowane przesuń w stronę maty, ale utrzymaj je nad nią w odległości ok. 30-40 cm. Powtórz bez kładzenia nóg na podłodze.

Jak często wykonywać ćwiczenia na brzuch?

Jak wszystko – musisz zachować umiar również przy ćwiczeniach na brzuch. Abyś był zadowolony z efektów, wystarczy, że będziesz ćwiczył mięśnie brzucha 3 lub 4 razy w tygodniu. Ćwiczenia na brzuch możesz dołączyć do zestawu innych ćwiczeń na pozostałe partie ciała albo poświęcić mu inny dzień. Abyś cieszył się efektem, należy również zadbać o odpowiedniej diecie  – zdrowo się odżywiaj, unikaj przetworzonej  żywności i pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu.

FAQ

Jakie ćwiczenia na brzuch w domu?

Ćwiczenia na brzuch w domu: rowerek, brzuszki na piłce gimnastycznej, brzuszki z uniesionymi nogami, brzuszki z wyprostowanymi rękami, spięcia boczne w planku, odwrotne brzuszki.

Jak często wykonywać ćwiczenia na brzuch?

Abyś był zadowolony z efektów, wystarczy, że będziesz ćwiczył mięśnie brzucha 3 lub 4 razy w tygodniu.

Jak poprawnie wykonywać brzuszki na piłce gimnastycznej?

Usiądź na piłce, po czym lekko pochyl się i ułóż ręce za głową, nogi zgięte w kolanach, stopy na posadzce. Unoś lekko ciało, napinając jednocześnie mięśnie brzucha i wracaj do pozycji. Pamiętaj o tym, żeby nie przyciągać brody do klatki piersiowej i wykonywać ruch angażując mięśnie brzucha.