pparty.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

dieta bez nabiału efekty
Uroda Zdrowie

Dieta bez nabiału – jakie efekty daje i kto powinien z niej skorzystać?

Nabiał odgrywa ważną rolę w naszej diecie. Produkty mleczne to nie tylko dobre źródło białka, ale także witamin i minerałów. W wielu rodzinach od małego uczy się dzieci spożywania mleka i jego przetworów, co jest dobre szczególnie w okresie dorastania. Mleko zawiera sporo wapnia i witaminy D. Wapń wzmacnia nasze kości i zęby, a witamina D poprawia odporność. Oprócz tego w mleku znajdują się witaminy z grupy B, tłuszcze i dobrze przyswajalne białko. Dieta bez nabiału nie jest polecana dla wszystkich.

Dieta bez nabiału – kto powinien z niej skorzystać?

Dieta bez nabiału jest polecana osobom z nietolerancją laktozy lub kazeiny. Oczywiście w pierwszym przypadku są dostępne produkty bez laktozy, jednak najlepszym wyborem będą mleka roślinne. Nietolerancja objawia się bezpośrednio po spożyciu mleka i jego przetworów. Do objawów zaliczają się wzdęcia, biegunka, ból brzucha, wysypka alergiczna, a w niektórych przypadkach nawet trądzik. W tym wypadku dobrym wyborem może okazać się wyeliminowanie nabiału z naszej diety. Kiedy wyeliminujemy produkty mleczne, to pamiętajmy o odpowiedniej suplementacji. Warto skonsultować to z lekarzem, który dobierze nam odpowiednie dawki witamin i minerałów.

Zobacz także:

Dieta bez nabiału efekty

Pierwsze efekty odstawienia nabiału zauważymy już pierwszego dnia. Będzie to brak wzdęć i biegunek. Kolejnym rezultatem diety bez produktów mlecznych będzie lepszy wygląd skóry, a także zniknie problem z trądzikiem, jeśli pojawił się przez nietolerancję laktozy bądź kazeiny. W przypadku nietolerancji mogą wystąpić wysypki, jednak po odstawieniu nabiału problem zniknie. Dieta bez nabiału mimo swoich zalet posiada także wady. Efektem ubocznym może być osłabienie kości, stawów i zębów. Dlatego tak ważna jest odpowiednia suplementacja. Nabiał to cenne źródło białka w naszej diecie, zaraz po mięsie i jajach. Oczywiście składnik ten możemy uzupełnić dzięki wegańskim odżywkom białkowym, które kupimy w sklepie z suplementami. W diecie bez nabiału nie możemy spożywać również masła, gdyż jest ono produkowane z mleka. Alternatywą może być margaryna.

Czym zastąpić nabiał w diecie?

Nabiał w diecie możemy zastąpić produktami, które są zrobione na bazie mleka roślinnego. Produkty tego typu znajdziemy w sklepie na dziale wegańskim. Pamiętajmy także o tym, że bez nabiału jesteśmy narażeni na niedobór wapnia. Żeby tego uniknąć, musimy spożywać zielone warzywa, nasiona roślin strączkowych, orzechy, ryby i pełnoziarniste produkty. Białko możemy uzupełniać poprzez większe spożycie mięsa, ryb, owoców morza, soi, orzechów, a także wegańskich odżywek